Manaki Brothers

Моќните жени на Манаки: Кристина Новак

Моќните жени на Манаки: Кристина Новак

МОЌНИТЕ ЖЕНИ НА „МАНАКИ“ „Моќните жени на ‘Манаки’“ е серијал во којшто ќе бидат претставени учеснички од изданијата на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ кои дале особен придонес кон филмската индустрија. Тие, со својата посветена, пожртвувана и иновативна ангажираност, се носителки на позитивните промени на глобално ниво во филмот и во телевизијата и […]

ЖИВОТЕН ОПУС

ЖИВОТЕН ОПУС

БРУНО ДЕЛБОНЕЛ ДОБИТНИК НА ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТЕН ОПУС НА 45. ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“ Бруно Делбонел е најновиот член во Клубот на великаните на „Браќа Манаки“. Изодувајќи го патот од лауреат на „Специјалната Златна Камера 300 за особен придонес во светската филмска уметност“ што фестивалот „Браќа Манаки“ му ја додели во 2011 година, по […]

Филмовите од манаки растурија

Филмовите од манаки растурија

ФИЛМОВИТЕ ОД МАНАКИ 44 „РАСТУРИЈА“ ВО СЕЗОНАТА НА НАГРАДИТЕ Неколку филмови што беа селектирани во Официјалната селекција „Камера 300“ на 44-тото издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ подоцна, за време на т.н. „сезона на награди“, освоија бројни највисоки годишни филмски награди и се етаблираа на врвот на листата на најуспешни филмови на […]

РЕТРОСПЕКТИВАТА „ВЕЛИКАНИТЕ НА БРАЌА МАНАКИ“

РЕТРОСПЕКТИВАТА „ВЕЛИКАНИТЕ НА БРАЌА МАНАКИ“

РЕТРОСПЕКТИВАТА „ВЕЛИКАНИТЕ НА БРАЌА МАНАКИ“

ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ „БРАЌА МАНАКИ“ ЈА ОДБЕЛЕЖУВА СВОЈАТА 45-ГОДИШНИНА

ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ „БРАЌА МАНАКИ“ ЈА ОДБЕЛЕЖУВА СВОЈАТА 45-ГОДИШНИНА

СЛАВЕЊЕ НА КИНЕМАТОГРАФЕРСКАТА БРИЛИЈАНТНОСТ: ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ „БРАЌА МАНАКИ“ ЈА ОДБЕЛЕЖУВА СВОЈАТА 45-ГОДИШНИНА КАКО ФЕСТИВАЛ НА МАЈСТОРИТЕ НА КИНЕМАТОГРАФИЈАТА Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“, првиот и најстар фестивал во светот посветен на креативноста на кинематограферите, го најавува своето јубилејно 45-то издание што ќе се одржи во Битола, С. Македонија, од 21 до 27 септември […]

НАГРАДИ 2023

Награди 2023 Златна камера 300 за кинематограферска работа во долгометражен игран филмЏЕВАХИР ШАХИН и КУРШАТ УРЕСИНза „За сувите треви“ Сребрена камера 300 за кинематограферска работа во долгометражен игран филмЧЕНГМА ЖИЈУАНза „Само реката си тече“ Бронзена камера 300 за кинематограферска работа во долгометражен игран филмПАОЛО КАРНЕРАза „Носталгија“ Посебно признание за кинематограферска работа во Официјалната програма „Камера […]

ПОСЕБЕН ПРИДОНЕС

ПОСЕБЕН ПРИДОНЕС

ШЕЈМУС МЕКГАРВИ /SEAMUS MCGARVEY ЛАУРЕАТ НА СПЕЦИЈАЛНАТА ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ПОСЕБЕН ПРИДОНЕСВО ФИЛМСКАТА УМЕТНОСТ НА 44. ИЗДАНИЕ НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ФЕСТИВАЛ НА ФИЛМСКА КАМЕРА „БРАЌА МАНАКИ“ Тешко би било да се направи список со најдобрите британски филмови последниве дваесетина години, а на тој список да нема барем три филмови кои визуелно ги обликувал Шеjмус Мекгарви. […]

ЖИВОТЕН ОПУС

ЖИВОТЕН ОПУС

ПИТЕР БИЖУ /PETER BIZIOU ЛАУРЕАТ НА ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТЕН ОПУСНА 44. ИЗДАНИЕ НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ФЕСТИВАЛ НА ФИЛМСКА КАМЕРА „БРАЌА МАНАКИ“: Питер Бижу е роден на 8 август 1944 година во Бангор/Bangor, Кернарвошир/Caernarvoshire, во Велс/Wells, Обединето Кралство /UK. Во градењето на неговата личност и, пред се’, како иден професионалец кинематографер, клучна улога има неговиот […]

ГОЛЕМА ЅВЕЗДА

ГОЛЕМА ЅВЕЗДА

ЛАБИНА МИТЕВСКА „ГОЛЕМА ЅВЕЗДА НА МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ” Друштвото на филмските работници на Македонија (ДФРМ), наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм” со која оддава признание за исклучителен придонес во македонската кинематографија, годинава ѝ ја доделува на актерката и продуцентка Лабина Митевска. Од малечката Замира, дебитантската филмска улога со која го маѓепса големото платно во филмот „Пред […]

КИНОПРИКАЖУВАЧИТЕ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ

КИНОПРИКАЖУВАЧИТЕ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ

КИНОПРИКАЖУВАЧИТЕ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ ЗА ВМРЕЖУВАЊЕ: ДА ЈА ВРАТИМЕ ПУБЛИКАТА И ДА СОЗДАВАМЕ И ЕДУЦИРАМЕ НОВА Под медијаторство и иницијатива на Форумот за разумни политики во рамките на фестивалот „Браќа Манаки“ се потпиша меморандум меѓу седум киноприкажувачи во Македонија: Кинотека на Северна Македонија, Синема паркинг кино-Битола, 3Д Кино Битола, Центар за култура-Битола, Киноверзум Свети Николе, кино […]

ЛУКА КОАСИН: ФИЛМОТ НАЈПРВО ТРЕБАШЕ

ЛУКА КОАСИН: ФИЛМОТ НАЈПРВО ТРЕБАШЕ

ЛУКА КОАСИН: ФИЛМОТ НАЈПРВО ТРЕБАШЕ ДА СЕ ВИКА АРКАН, НО ДОЗНАВМЕ ДЕКА ТАКА СЕ ВИКА ЕДЕН ВОЕН ЗЛОСТОРНИК И ГО СМЕНИВМЕ ВО АЈКЕН Во официјалната селекција на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ беше прикажан филмот „Само реката си тече“. Тоа е кинески филм од жанрот драма, од 2023 година во режија на Веи Шуџун, кој заедно […]

ЛЕНА И ВЛАДИМИР НА ИГОР АЛЕКСОВ

ЛЕНА И ВЛАДИМИР НА ИГОР АЛЕКСОВ

„ЛЕНА И ВЛАДИМИР“ НА ИГОР АЛЕКСОВ ЌЕ БИДЕ ПРИКАЖАН НА СВЕЧЕНОТО ЗАТВОРАЊЕ НА 44. ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“ Дебитанскиот филм на Игор Алексов, приказната за двајцата бегалци Лена и Владимир, раскажана во сценариото на Александар Русјаков, ќе го затвори годинешното издание на ИФФК „Браќа Манаки“. На денешната прес конференција беше претставена екипата од филмот. -Снимањето се одвиваше во 2018 […]

МАСТЕРКЛАС НА ЖАН МАРИ ДРУЖУ

МАСТЕРКЛАС НА ЖАН МАРИ ДРУЖУ

МАСТЕРКЛАС НА ЖАН МАРИ ДРУЖУ И ПРЕМИЕРА НА „ЛЕНА И ВЛАДИМИР“, ЗА КРАЈ НА ОВА ИЗДАНИЕ НА ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“ На последниот фестивалски ден, финскиот кинематографер, Тимо Салминен и неговата француска колешка, Каролин Шампетие, во Офицерскиот дом во 11 часот ќе одржат прес-конференција. Веднаш потоа прес ќе имаат и Душан Кардалевски заедно со тимот на […]

ЖАН-МАРИ ДРУЖУ: МНОГУ ОД СЦЕНИТЕ ВО „НОТР ДАМ ГОРИ“ СЕ СНИМЕНИ ВО СТУДИО

ЖАН-МАРИ ДРУЖУ: МНОГУ ОД СЦЕНИТЕ ВО „НОТР ДАМ ГОРИ“ СЕ СНИМЕНИ ВО СТУДИО

ЖАН-МАРИ ДРУЖУ: МНОГУ ОД СЦЕНИТЕ ВО „НОТР ДАМ ГОРИ“ СЕ СНИМЕНИ ВО СТУДИО Кинематограферот од Франција, Жан-Мари Дружу, денеска во киното „Манаки“ во Битола одржа работилница, на која зборуваше за снимањето на филмот „Нотр Дам гори“. Дружу, кој тукушто го заврши снимањето на својот 60 филм во неговата кариера, е номининаран и наградуван за најдобра […]

БРАЌА МАНАКИ СЕКОЈА ГОДИНА ГИ ВРЕДНУВА НАЈДОБРИТЕ КИНЕМАТОГРАФЕРИ

БРАЌА МАНАКИ СЕКОЈА ГОДИНА ГИ ВРЕДНУВА НАЈДОБРИТЕ КИНЕМАТОГРАФЕРИ

„БРАЌА МАНАКИ“ СЕКОЈА ГОДИНА ГИ ВРЕДНУВА НАЈДОБРИТЕ КИНЕМАТОГРАФЕРИ : ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА КИНЕМАТОГРАФЕРИТЕ ЏЕВАХИР ШАХИН И КУРШАТ УРЕСИН ЗА ФИЛМОТ „ЗА СУВИТЕ ТРЕВИ“ Откривањето на непознатото се движечката сила на овогодинешната програма на ИФФК „Браќа Манаки“. Ова издание на фестивалот го донесе прекрасното непознато во седум фестивалски денови. Фестивалот секоја година ги вреднува најдобрите […]

„СНЕЖАНА НА КРАЈОТ УМИРА“ ЗА ЗАТВОРАЊЕ НА „БРАЌА МАНАКИ“: ОВА Е ФИЛМ ЗА ДОБРИНАТА, ЗАБОРАВИВМЕ ДА БИДЕМЕ ДОБРИ СО ЛУЃЕТО ОКОЛУ НАС

„СНЕЖАНА НА КРАЈОТ УМИРА“ ЗА ЗАТВОРАЊЕ НА „БРАЌА МАНАКИ“: ОВА Е ФИЛМ ЗА ДОБРИНАТА, ЗАБОРАВИВМЕ ДА БИДЕМЕ ДОБРИ СО ЛУЃЕТО ОКОЛУ НАС

Свеченото затворање на 43. ИФФК „ Браќа Манаки“ ќе биде одбележано со проекција на играниот филм „Снежана на крајот умира“ (SNOW WHITE DIES AT THE END) во режија на Кристијан Ристески. На денешната прес-конференција беше претставена екипата која работеше на филмот. „Кога се прави филм секогаш е многу долг периодот од иницијалната идеја до премиерата. Тоа […]

ПРОФЕСИОНАЛЦИ ЗАД ФЕСТИВАЛСКАТА ЗАВЕСА: АНА ВАСИЛЕВА, ПРЕВЕДУВАЧКА НА „БРАЌА МАНАКИ“

ПРОФЕСИОНАЛЦИ ЗАД ФЕСТИВАЛСКАТА ЗАВЕСА: АНА ВАСИЛЕВА, ПРЕВЕДУВАЧКА НА „БРАЌА МАНАКИ“

Што мислам кога велам „Браќа Манаки“? Манаки е спој на прекрасни (на прв поглед) спротивности. Авангарда; и традиција. Тотален хаос; и логичен редослед. Црвен тепих; и патики. Крајна возбуда; и огромна одговорност. Забава; и (животна) лекција. Скромност; и его до небо. Слика; и приказна. Сцена; и кабина. Визуелен јазик; и превод.

„БРАЌА МАНАКИ“ СЕКОЈА ГОДИНА ГИ ВРЕДНУВА НАЈДОБРИТЕ КИНЕМАТОГРАФЕРИ : ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА РУБЕН ИМПЕНС ЗА ФИЛМОТ „ОСУМ ПЛАНИНИ“

„БРАЌА МАНАКИ“ СЕКОЈА ГОДИНА ГИ ВРЕДНУВА НАЈДОБРИТЕ КИНЕМАТОГРАФЕРИ : ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА РУБЕН ИМПЕНС ЗА ФИЛМОТ „ОСУМ ПЛАНИНИ“

Приказните се живи додека има која да ги раскажува. Приказните кои се раскажуваат на фестивалот „Браќа Манаки“ се од оние првите приказни, приказните со кои почнало раскажувањето, од првото новно раскажување, од првото прикажување, ги раскажуваме и прикажуваме и денес со сопствениот начин на раскажување во нашата недоволна реалност. Нашето време ги раскажува првите приказни […]

ПРОФЕСИОНАЛЦИ ЗАД ФЕСТИВАЛСКАТА ЗАВЕСА: КАТЕРИНА ГАБУНИЈА, КООРДИНАТОРКА НА „БРАЌА МАНАКИ“

ПРОФЕСИОНАЛЦИ ЗАД ФЕСТИВАЛСКАТА ЗАВЕСА: КАТЕРИНА ГАБУНИЈА, КООРДИНАТОРКА НА „БРАЌА МАНАКИ“

КАТЕРИНА ГАБУНИЈА, КООРДИНАТОРКА НА „БРАЌА МАНАКИ“ На фестивалот „Браќа Манаки“ работи голем тим од професионалци бидејќи самиот настан бара добра и професионална организација. Што за вас значи да се биде координатор на овој значаен фестивал? Да се биде координатор на фестивал како што е ИФФК „Браќа Манаки“, значи одговорност и обврска која ја имам преку […]

КРЕВКИОТ СЕНЗИБИЛИТЕТ НА ЕНТОНИ ДОД МЕНТЛ НИЗ ОКОТО НА ФИЛМСКАТА КАМЕРА

КРЕВКИОТ СЕНЗИБИЛИТЕТ НА ЕНТОНИ ДОД МЕНТЛ НИЗ ОКОТО НА ФИЛМСКАТА КАМЕРА

Ентони Дод Ментл е едно од најзвучните светски имиња во снимателската професија, кој има реномиран филмски багаж. Неговиот потпис стои во филмовите „Прослава”, „Уште една тура” (Томас Винтерберг), „Догвил”, „Мандерлеј”, „Спроти брановите”, (Ларс фон Трир), „Треинспотинг”, „28 дена подоцна”, „Милионер од улицата”, (Дени Бојл), добитник на  „Оскар” и на англиската награда БАФТА. Величината на Ентони […]

СЕЛЕКТОРОТ ЃОРГИ ПУЛЕВСКИ ГО ПОСЕТИ СТУДЕНТСКИОТ „ФИЛМ СКУЛ ФЕСТИВАЛ“ ВО МИНХЕН

СЕЛЕКТОРОТ ЃОРГИ ПУЛЕВСКИ ГО ПОСЕТИ СТУДЕНТСКИОТ „ФИЛМ СКУЛ ФЕСТИВАЛ“ ВО МИНХЕН

Селекторот на студентската програма, Ѓорги Пулевски, присуствуваше на еден од најголемите и најстарите студентски филмски фестивали во светот, 41. издание на „Филм скул фест“ (Munich International Festival of Filmschools) во Минхен, Германија. Пулесвки, за време на фестивалот се сретна со директорката на фестивалот, Диана Илјине, како и со неколкумина професори од европските и светските филмски […]

BITOLA CITY GUIDE – МОЌНА АЛАТКА ВО РАЦЕТЕ НA ДОМАШНИТЕ И НА СТРАНСКИТЕ ТУРИСТИ

BITOLA CITY GUIDE – МОЌНА АЛАТКА ВО РАЦЕТЕ НA ДОМАШНИТЕ И НА СТРАНСКИТЕ ТУРИСТИ

Новиот градски водич кој неодамна го доби битолскиот туризам, Bitola City Guide 2023, e многу корисен за туристите кои доаѓаат да уживаат во градот на конзулите. Оваа практична и корисна брошура, која ја има и во печатена и во електронска верзија, нуди можност да се видат места и локации за купување или, пак, места кои […]

ИНТЕРВЈУ, СЛАЃАН ПЕНЕВ: ЗА МЕНЕ „БРАЌА МАНАКИ“ Е УЧИЛИШТЕ ВО КОЕ СЕ ЕДУЦИРАВ ЗА ФИЛМОТ

ИНТЕРВЈУ, СЛАЃАН ПЕНЕВ: ЗА МЕНЕ „БРАЌА МАНАКИ“ Е УЧИЛИШТЕ ВО КОЕ СЕ ЕДУЦИРАВ ЗА ФИЛМОТ

Слаѓан Пенев е селектор на главната програма на Интернационалниот фестивал за филмска камера, „Браќа Манаки“. За тоа, што претставува овој фестивал за него, за филмовите кои годинава ќе бидат дел од главната натпреварувачка програма, како и за активностите кои ги има периодов, Пенев открива во ова интервју.   Вие со години сте дел од ИФФК […]

ЛАБИНА МИТЕВСКА ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА НА ДФРМ„ГОЛЕМА ЅВЕЗДА НА МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ“

ЛАБИНА МИТЕВСКА ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА НА ДФРМ„ГОЛЕМА ЅВЕЗДА НА МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ“

Претседателот на Друштвото на филмски работници на Македонија Игор Иванов-Изи објави дека признанието „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ што го доделува ДФРМ за исклучителен придонес во македонската кинематографија, годинава ѝ припадна на Лабина Митевска, актерка и продуцентка. Актерската кариера Митевска jа започна во 1994. година со една од главните улоги во филмот „Пред дождот“ во […]

ПО ВЕНЕЦИЈА, „ДОМАЌИНСТВО ЗА ПОЧЕТНИЦИ“НА ОТВОРАЊЕТО НА МАНАКИ

ПО ВЕНЕЦИЈА, „ДОМАЌИНСТВО ЗА ПОЧЕТНИЦИ“НА ОТВОРАЊЕТО НА МАНАКИ

По светската премиера на филмскиот фестивал во Венеција, филмот „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција, ќе го отвори 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Директор на фотографија e Наум Доксевски, добитник на наградата “Мала камера 300” на нашиот фестивал во 2018. за краткиот филм […]

ОСКАРОВЕЦОТ ПИТЕР БИЖУ ДОБИТНИК НАЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТЕН ОПУС

ОСКАРОВЕЦОТ ПИТЕР БИЖУ ДОБИТНИК НАЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТЕН ОПУС

Директорот на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ Симеон Мони Дамевски го објави добитникот на Златна камера 300 за животен опус на 44. Фестивалско издание што ќе се одржи од 23. до 29. септември. Кинематограферот на „Мисисипи гори“, „Трумановото шоу“, „Во името на таткото“, „Штета“, „Пинк Флојд: Sидот“, „Животот на Брајан“, „Временски бандит“, „9 […]

ШЕJМУС МЕКГАРВИ, ДОБИТНИК НА СПЕЦИЈАЛНА ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ОСОБЕН ПРИДОНЕС ВО СВЕТСКАТА ФИЛМСКА УМЕТНОСТ

ШЕJМУС МЕКГАРВИ, ДОБИТНИК НА СПЕЦИЈАЛНА ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ОСОБЕН ПРИДОНЕС ВО СВЕТСКАТА ФИЛМСКА УМЕТНОСТ

Директорот на ИФФК „Браќа Манаки“, Симеон Мони Дамевски, го објави добитникот на Специјална Златна камера 300 за особен придонес во светската филмска уметност на 44. фестивалско издание, што ќе се одржи од 23. до 29. септември. Кинематограферот Шејмус Мекгарви, чиј ракопис стои зад долгогодишната тандемска соработка со Џо Рајт („Покајание“, „Ана Каренина“, „Сирано“), зад „Ноќни […]

ОБЈАВЕНА ПРОГРАМАТА НА 44. ИЗДАНИЕ НА ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“

ОБЈАВЕНА ПРОГРАМАТА НА 44. ИЗДАНИЕ НА ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“

Селекторите на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ ја објавија програмата на овогодишното 44. фестивалско издание. Селекторот на програмата Камера 300 за долгометражни играни филмови, Слаѓан Пенев, ја најави исклучително богатата и атрактивна селекција. Освен претходно објавените македонски филмови на отворање и затворање на фестивалот, „Домаќинство за почетници“ и „Лена и Владимир“, од филмовите […]

ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“ ГОДИНАВА Е НАВИСТИНА ГОЛЕМ, СО 400 ГОСТИ ОД КОИ 160 СЕ СТРАНСКИ И 79 ИЗВОНРЕДНИ ФИЛМОВИ

ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“ ГОДИНАВА Е НАВИСТИНА ГОЛЕМ, СО 400 ГОСТИ ОД КОИ 160 СЕ СТРАНСКИ И 79 ИЗВОНРЕДНИ ФИЛМОВИ

На денешната прес-конференција на 44. ИФФК „Браќа Манаки“, која се одржа во Офицерскиот дом во Битола беа презентирани детали за годинaшната програма на Фестивалот, но и Oфф програмата.  ,,Еве со оваа прес конференција, прва во Битола, фестивалот си дојде дома, тој си припаѓа на Битола, тука ќе остане и ова е негов вистински дом како […]

44. ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“: ОБЈАВЕНИ ТРИ ПОВИЦИ ЗА АПЛИЦИРАЊЕ ЗА ДЕЛ ОД ПРОГРАМИТЕ НА ФЕСТИВАЛОТ

44. ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“: ОБЈАВЕНИ ТРИ ПОВИЦИ ЗА АПЛИЦИРАЊЕ ЗА ДЕЛ ОД ПРОГРАМИТЕ НА ФЕСТИВАЛОТ

Најновото 44. издание на Меѓународниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, организиран од Друштвото на филмски работници на Македонија, традиционално и оваа година ќе се оддржи во Битола во септември. Објавени се три повици за аплицирање за дел од програмите на годинешниот фестивал. Заинтересираните (студенти и искусни професионалци) може да аплицираат со кратки, студентски и […]

Scroll to Top