Manaki Brothers

вести

НАГРАДИ 2023

Награди 2023 Златна камера 300 за кинематограферска работа во долгометражен игран филмЏЕВАХИР ШАХИН и КУРШАТ УРЕСИНза „За сувите треви“ Сребрена камера 300 за кинематограферска работа во долгометражен игран филмЧЕНГМА ЖИЈУАНза „Само реката си тече“ Бронзена камера 300 за кинематограферска работа во долгометражен игран филмПАОЛО КАРНЕРАза „Носталгија“ Посебно признание за кинематограферска работа во Официјалната програма „Камера […]

НАГРАДИ 2023 Read More »

КИНОПРИКАЖУВАЧИТЕ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ

КИНОПРИКАЖУВАЧИТЕ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ ЗА ВМРЕЖУВАЊЕ: ДА ЈА ВРАТИМЕ ПУБЛИКАТА И ДА СОЗДАВАМЕ И ЕДУЦИРАМЕ НОВА Под медијаторство и иницијатива на Форумот за разумни политики во рамките на фестивалот „Браќа Манаки“ се потпиша меморандум меѓу седум киноприкажувачи во Македонија: Кинотека на Северна Македонија, Синема паркинг кино-Битола, 3Д Кино Битола, Центар за култура-Битола, Киноверзум Свети Николе, кино

КИНОПРИКАЖУВАЧИТЕ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ Read More »

ЛУКА КОАСИН: ФИЛМОТ НАЈПРВО ТРЕБАШЕ

ЛУКА КОАСИН: ФИЛМОТ НАЈПРВО ТРЕБАШЕ ДА СЕ ВИКА АРКАН, НО ДОЗНАВМЕ ДЕКА ТАКА СЕ ВИКА ЕДЕН ВОЕН ЗЛОСТОРНИК И ГО СМЕНИВМЕ ВО АЈКЕН Во официјалната селекција на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ беше прикажан филмот „Само реката си тече“. Тоа е кинески филм од жанрот драма, од 2023 година во режија на Веи Шуџун, кој заедно

ЛУКА КОАСИН: ФИЛМОТ НАЈПРВО ТРЕБАШЕ Read More »

ЛЕНА И ВЛАДИМИР НА ИГОР АЛЕКСОВ

„ЛЕНА И ВЛАДИМИР“ НА ИГОР АЛЕКСОВ ЌЕ БИДЕ ПРИКАЖАН НА СВЕЧЕНОТО ЗАТВОРАЊЕ НА 44. ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“ Дебитанскиот филм на Игор Алексов, приказната за двајцата бегалци Лена и Владимир, раскажана во сценариото на Александар Русјаков, ќе го затвори годинешното издание на ИФФК „Браќа Манаки“. На денешната прес конференција беше претставена екипата од филмот. -Снимањето се одвиваше во 2018

ЛЕНА И ВЛАДИМИР НА ИГОР АЛЕКСОВ Read More »

МАСТЕРКЛАС НА ЖАН МАРИ ДРУЖУ

МАСТЕРКЛАС НА ЖАН МАРИ ДРУЖУ И ПРЕМИЕРА НА „ЛЕНА И ВЛАДИМИР“, ЗА КРАЈ НА ОВА ИЗДАНИЕ НА ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“ На последниот фестивалски ден, финскиот кинематографер, Тимо Салминен и неговата француска колешка, Каролин Шампетие, во Офицерскиот дом во 11 часот ќе одржат прес-конференција. Веднаш потоа прес ќе имаат и Душан Кардалевски заедно со тимот на

МАСТЕРКЛАС НА ЖАН МАРИ ДРУЖУ Read More »

ЖАН-МАРИ ДРУЖУ: МНОГУ ОД СЦЕНИТЕ ВО

ЖАН-МАРИ ДРУЖУ: МНОГУ ОД СЦЕНИТЕ ВО „НОТР ДАМ ГОРИ“ СЕ СНИМЕНИ ВО СТУДИО Кинематограферот од Франција, Жан-Мари Дружу, денеска во киното „Манаки“ во Битола одржа работилница, на која зборуваше за снимањето на филмот „Нотр Дам гори“. Дружу, кој тукушто го заврши снимањето на својот 60 филм во неговата кариера, е номининаран и наградуван за најдобра

ЖАН-МАРИ ДРУЖУ: МНОГУ ОД СЦЕНИТЕ ВО Read More »

БРАЌА МАНАКИ СЕКОЈА ГОДИНА ГИ ВРЕДНУВА НАЈДОБРИТЕ КИНЕМАТОГРАФЕРИ

„БРАЌА МАНАКИ“ СЕКОЈА ГОДИНА ГИ ВРЕДНУВА НАЈДОБРИТЕ КИНЕМАТОГРАФЕРИ : ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА КИНЕМАТОГРАФЕРИТЕ ЏЕВАХИР ШАХИН И КУРШАТ УРЕСИН ЗА ФИЛМОТ „ЗА СУВИТЕ ТРЕВИ“ Откривањето на непознатото се движечката сила на овогодинешната програма на ИФФК „Браќа Манаки“. Ова издание на фестивалот го донесе прекрасното непознато во седум фестивалски денови. Фестивалот секоја година ги вреднува најдобрите

БРАЌА МАНАКИ СЕКОЈА ГОДИНА ГИ ВРЕДНУВА НАЈДОБРИТЕ КИНЕМАТОГРАФЕРИ Read More »

Scroll to Top