Manaki Brothers

МИНАТИ ЖИВОТИ

US, KR | 105'
25.9.2023 | 19:00 | ЦЕНТАР ЗА КУЛТУРА
Режисер: Селин Сонг | Актери: Грета Ли, Тео Ју, Џон Магаро

Нора и Хае Сунг, двајца длабоко поврзани пријатели од детството се оттргнати еден од друг кога семејството на Нора емигрира од Јужна Кореа. По две децении, повторно се сретнуваат во Њујорк една судбинска седмица фаќајќи се во костец со поимите судбина, љубов и одлуките што го прават животот, во оваа срцепарателна современа романса.

КИНЕМАТОГРАФЕР: ШАБИР КИРШНЕР

Во 2020 година, Шабиер Киршнер работел со добитникот на Оскар, Стив Меквин, давајќи ѝ визуелен облик на неговата серија „Мала секира“ (Small Axe). Истата година, патува за Нигерија каде го снима краткиот „Гуштер“ (Lizzard) на Акинола Дејвис, кој бил номиниран за БАФТА и ја освоил наградата за Најдобар краток филм на Санденс. Во 2019 г. го снима „Бик“ (Bull), за кој добива номинацијата наградата „Индепендент спирит“ (Independent Spirit) за најдобра камера. „Бик“ бил избран и од неколку фестивали, меѓу кои програмата „Извесен поглед“ (Un Certain Regard) на Филмскиот фестивал во Кан. Во 2018 година, списанието „Вараети“ (Variety) го профилирало Киршнер како еден од десетте кинематографери што треба да се следат.

Scroll to Top